Pierwsze badanie prenatalne

Pierwsze badanie prenatalne to bardzo istotny etap dbania o zdrowie naszego dziecka. Należy korzystać z osiągnięć nowoczesnej medycyny, która daje nam coraz więcej możliwości ochrony naszego zdrowia. Z Panem dr Damianem Ziętkiem – znanym opolskim ginekologiem, rozmawiamy o pierwszym etapie nieinwazyjnych badań prenatalnych. W rozmowie Pan Doktor wyjaśnia nam czym są badania prenatalne i dlaczego każda kobieta powinna je wykonać. Odpowiada on również na pytanie, w którym momencie ciąży najlepiej je wykonać i dlaczego właśnie wtedy. Jak się okazuje, badania prenatalne nie są tylko dla kobiet powyżej 35. roku życia.

Dlaczego pierwsze badanie prenatalne jest wykonywane pomiędzy 11 tygodniem a 13 tygodniem i 6 dniem?

– To optymalny czas na wykonanie takiego badania, ponieważ w tym okresie najczęściej płód osiąga długość ciemieniowo-siedzeniową CRL w przedziale 45-84 mm, a to wielkość płodu która pozwala na wykrycie wielu wad z dużym prawdopodobieństwem. Czasem badanie może zostać wykonane troszkę później, ponieważ w standardowym terminie płód mógł nie osiągnąć optymalnej długości wskazanej do przeprowadzenia badania. Jedenaście tygodni jest dolną granicą wykonania tego badania, ponieważ dopiero w tym tygodniu ciąży można za pomocą skriningu NT zdiagnozować wiele poważnych wad płodu. Pacjentki, które mają nieregularne miesiączki na pierwszej wizycie w ciąży powinny uzyskać informacje od swojego lekarza prowadzącego, czy wielkość ciąży według badania USG jest zgodna z terminem wyliczonym według ostatniej miesiączki. Przy rozbieżnościach najlepiej dopytać się swojego ginekologa o optymalny czas wykonania pierwszego badania prenatalnego.

Dlaczego warto je przeprowadzić również u kobiet w ciąży przed 35 rokiem życia?

– Wg statystyk koło 70% dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez kobiety przed 35. rokiem życia. Nawet dlatego każda kobieta powinna mieć możliwość wykonania badań prenatalnych, aby wykluczyć powstanie, rozwój chorób i wad genetycznych u swojego dziecka.

Co wykrywa I badanie prenatalne?

– Diagnostyka prenatalna już na wczesny etapie może ocenić wady anatomiczne płodu i ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (na przykład Zespołu Downa). 

Czy na te badania potrzebne jest skierowanie?

– Jeżeli pacjentka jest skierowana na badania prenatalne w ramach NFZ wymagane jest skierowane od lekarza prowadzącego, na którym zawarte będą wskazania do przeprowadzenia badania; ewentualnie opis nieprawidłowości.

Czy można wykonać badania prenatalne bezpłatnie?

– Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi bezpłatny program badań prenatalnych dla kobiet, które spełniają przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów: są powyżej 35. Roku życia, u dziecka z poprzedniej ciąży wystąpiła wada genetyczna, wynik badania przesiewowego wyszedł nieprawidłowy, u jednego z partnerów obecna jest aberracja chromosomowa. Dodatkowo zdrowe kobiety poniżej 35 roku życia także mają możliwość wykonania badań prenatalnych, np dzięki specjalnemu programowi „Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem na obszarze województwa opolskiego”.

Wkrótce część druga wywiadu…

Doktor Damian Ziętek

Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog i położnik, który w swojej pracy łączy opiekę ambulatoryjną z leczeniem szpitalnym. Doświadczenie zawodowe zdobywał uczestnicząc w stażach i konferencjach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jego misją jest profilaktyka w zakresie ginekologii i położnictwa. Zapewnia indywidualne podejście do problemów kobiety w każdym wieku. Stara się rozwiązać problemy z zakresu niepłodności wśród kobiet uwzględniając aspekty endokrynologiczne, w których się specjalizuje.

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółowych informacji dotyczących badań prenatalnych